Dagsutflykt och besök hos Ålands Natur och Miljö, lördag 26/5

Vi gjorde ett studiebesök hos systerorganisationen Ålands Natur och Miljö i Mariehamn lördagen 26 maj.
I syfte att skapa nätverk och söka inspiration anordnades för första gången en dagsutflykt till Åland. Där träffade vi medlemmar från Ålands Natur och miljö, som är aktiva inom liknande områden som Naturskyddsföreningen Uppsala. På plats fick vi information från bla ÅNM:s ordförande Simon Holmström och förtäring av Åländsk fika. Vi var också med på en guidad vandring längs Nåtö naturstig.
Tack till Egon Nilsson och Viktor Bergseije  i programgruppen som ordnade denna trevliga utflykt och som lockade 12 st deltagare.

Föreningens hemsida: https://www.natur.ax/

 

 

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.